7 typowych rosyjskich gestów

1

Mowa ciała jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza od słów. Są gesty charakterystyczne dla danej kultury czy narodu. Rosyjskie gesty w większości są dla nas zrozumiałe, bo jesteśmy jedną słowiańską kulturą. Czy mielibyście coś do dodania do poniższej listy?

1. Drapać się po karku

Drapać się po karku
Drapać się po karku

 

Rosjanin drapie się po karku, kiedy ma jakieś złożone zadanie przed sobą. Chyba nie po to, żeby pobudzić krew, krążącą w mózgu. Jedna z wersji historycznych głosi, że jest to tajemny gest, wzywający praszczura rodu na pomoc. Gest do zaobserwowania również u innych nacji.

2. Rwać koszulę na piersi

Rwać rubachę na piersi
Rwać rubachę na piersi

Podobno była to kiedyś forma przysięgi, a starożytni Rosjanie (:) ) dowodzili tym gestem swoją przynależność do Cerkwi, wykonując znak krzyża na gołej piersi. Można zwyczaj ten powiązać również ze zdejmowaniem ubrania przez skazańca. Skoro robił to sam, to znaczy, że demonstrował swoją niewinność, gotów znieść każde tortury w imię prawdy. Taki zamysł, zdaje się, przyświecał też polskiemu Rejtanowi na słynnym obrazie Matejki.

3. Rzucać czapką o ziemię

Rzucać czapką o ziemię
Rzucać czapką o ziemię

Gest bardzo ekspresyjny, wyrażający desperackie postanowienie. Nakrycie głowy (podobnie jak i broda) symbolizowało godność i pozycję w społeczeństwie. Publiczne pozbawienie czapki uważano za ciężką obrazę. Takiej procedurze poddawano na przykład uporczywych dłużników. Rzucenie czapką o ziemię oznaczało gotowość mężczyzny do podjęcia największego ryzyka, nawet jeśli oznaczałoby ono utratę praw obywatelskich.

4. Bicie się pięścią w pierś

Bić się w pierś
Bić się w pierś

Gest wywodzący się z tradycji koczowników mongolsko-tatarskich, którzy w ten sposób przysięgali swojemu suwerenowi, podkreślając mową ciała swoją lojalność.

5. „Koza”

Koza
Koza

Znamy to charakterystyczne rozstawienie palców od tysiącleci, bo chronić nas miało od czarnej magii i złych duchów. Zabawa z dziećmi w rogatą kozę, kiedy dorosły udaje ją zginając środkowe palce ręki, miała odpędzić od potomstwa diabła. Na niektórych prawosławnych ikonach wyobrażony jest Chrystus i święci, wykonujący taki właśnie wieszczący gest.

6. Kukisz czyli polska figa z makiem (z pasternakiem)

Figa z makiem
Figa z makiem

Ten gest, wielce w Rosji zrozumiały (chociaż spotkałam się z twierdzeniem, że nie), przywieźli na wschód Niemcy, którzy wulgarnie (tak też ten gest jest postrzegany) przywoływali w ten sposób rosyjskie panny. A słowo figa wzięło się tu nie od południowego owocu, ale od niemieckiego fick-fick machen czyli robić bara-bara. Żelazne rosyjskie dziewice pokazywały to samo w znaczeniu kategorycznej odmowy. Z czasem gestem tym można się też było uchronić od nieczystej siły. Germańscy najeźdźcy, cóż, nie tylko u nas byli siłą nieczystą. A teraz podobno figi Niemcy nie rozumieją.

7. Pstryczek w szyję- typowo rosyjski!

Buchniom?
Buchniom?

Chyba domyślacie się, o co chodzi? O picie, rzecz jasna. Piotr I-szy nagrodził pewnego rzemieślnika dyplomem, który uprawniał do bezpłatnego picia we wszystkich knajpach. Ale, jak wiadomo, po pijaku papiery się gubią. Nagrodzonemu wycięto na szyi więc coś w rodzaju pieczątki. Kiedy teraz ów człowiek zachodził do karczmy, po prostu pstrykał palcem w pieczątkę.

Piotr Wielki generalnie miał fantazję. Oto ustanowiony przez niego medal za pijaństwo - można go samemu nabyć w Muzeum Wódki na Izmajłowie w Moskwie :) Mam taki.
Piotr Wielki generalnie miał fantazję. Oto ustanowiony przez niego medal za pijaństwo – można go samemu nabyć w Muzeum Wódki na Izmajłowie w Moskwie :) Mam taki.

W XIX wieku mówiono jeszcze o zakładaniu za krawat. Wymyślił to powiedzenie niejaki pułkownik Rajewski, znany hulaka. Kiedy przed I-szą wojną światową obowiązywała w Rosji prohibicja, nie było łatwiejszego sposobu porozumienia spekulantów ze spragnionymi wysokoprocentowych napojów. Do tej pory jest to najbardziej charakterystyczny gest dla mężczyzn, chcących się napić. Zamiast pytać kolegi, wystarczy pstryknąć się w szyję.

Są sytuacje, w których Rosjanie używają nieco innych gestów niż my. Na przykład, kiedy zatrzymują samochód na stopa, podnoszą rękę do góry. Są bardzo ekspresyjni! Podczas rozmowy Rosjanie przybliżają głowę do głowy rozmówcy, chcąc przyciągnąć jego uwagę, a do łokcia – kiedy chcą powiedzieć mu coś w sekrecie. 14 na 15 gestów wyrażających współczucie dotyczy dotykania ręki, nawet nieznajomego. Pisałam wiele razy, że Rosjanie się nie uśmiechają. Ale to najbardziej serdeczni ludzie na świecie. W gestykulacji używają zaledwie 5 nieżyczliwych gestów i ponad 20 sygnałów przyjaźni. Na minutę potrafią wykonać 40 gestów, co stawia ich co prawda w tyle za mieszkańcami Ameryki Południowej czy Włochami, ale na czele w Europie.

 

Źródło: 7 русских жестов
© Русская Семерка russian7.ru
Максим Десятников

Rysunki: Aleksej Gryszajew


Statystyki odwiedzin strony (dane Google Analytics)

Unikalni użytkownicy: 1

Wszystkie wyświetlenia strony: 28

Unikalne wyświetlenia strony: 25


0/50 ocen

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo lubię Pani opowieści o Rosjanach i życiu w Rosji:) Kraj ten z jednej strony mnie fascynuje, zaś z politycznego punktu widzenia wywołuje wstręt. Mimo tego ciągle mój wzrok ciągnie w tamte rejony. Uwielbiam rosyjską literaturę i kocham niektóre filmy, a dzięki Pani dowiaduję się jeszcze wielu fajnych rzeczy:) Post o mowie ciała był dodatkowo o tyle interesujący dla mnie, że mimo iż zarówno na pierwszych, jak i na drugich studiach dużo uwagi poświęciliśmy komunikacji międzynarodowej (w tym właśnie znaczeniu gestów w różnych kulturach), to właśnie stwierdziłam, że Rosja została jakoś tak przeoczona. Poza gestem zachęcającym do napicia się, nic więcej nie znałam. A niezwykle interesujące jest dla mnie powiązanie znaku figi z Niemcami. Sama jestem germanistką, mieszkam w Niemczech i nic o tym nie wiedziałam! Dziękuję i czekam na kolejne opowieści:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj