Gabriel Garcia Marquez. Cartagena. Kolumbia.

Gabriel Garcia Marquez. Cartagena. Kolumbia.

To zuchwałość z mojej strony porywać się na opisanie Cartageny. Czasami fotografie pokazują ładniejszą rzeczywistość, tym razem coś się wymknęło,  jakiś czar nie do uchwycenia. Brakuje zapachu owoców, dzwoneczków lodziarza, muzyki, handlarzy sombrero.

Kiedy noblista, Gabriel Garcia Marquez pokazał znajomemu Hiszpanowi Stare Miasto, usłyszał, że jego talent nie jest aż tak wielki i jest tylko marnym notariuszem.

Cartagena jest na szczycie mojej  listy najpiękniejszych miast. Krążyliśmy od rana do wieczora po uliczkach, zaglądając do każdej intrygującej bramy i odkrywając rzeczy które przenosiły w świat: kultury prekolumbijskiej, piratów, kolorowych sukni Palenqueras i artystów.

Dzisiejsza Kolumbia była kiedyś zamieszkana przez wiele prekolumbijskich szczepów indiańskich, tj. MuiscaQuimbayaTayrona, które zostawiły po sobie wspaniałą spuściznę. Znajduje się tu największa na świecie kopalnia szmaragdów. Tutaj narodziła się legenda o El Dorado.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kultura Zenú.

Już 200 lat przed naszą erą , w delcie utworzonej przez 4 rzeki, istniała kultura Zenú (Sinú).
Budowali kanały, dzięki którym unikali powodzi w porach deszczowych i zatrzymywali rezerwy na suche czasy. Mieli sposoby na dostarczenie wody do wszystkich domów. Z wykopanej ziemi budowali tarasy, na których mieszkali. To jedno z najważniejszych osiągnięć w prekolumbijskiej Ameryce.

Kanały widziane z góry przypominają wzór wiklinowy, taki sam jak na sieciach rybackich, tkaninach, ceramice i wyrobach ze złota. W Muzeum Złota w Bogocie można podziwiać misternie wykonane zwierzęta, ozdoby, biżuterię.  W kulturze Zenú szczególne miejsce zajmowały kobiety. Były one traktowane ze szczególnym szacunkiem jako uosobienia płodności i mądrości. W chwili najazdu plemionami rządziła kobieta.

Ich świat runął wraz z pojawieniem się pierwszych Europejczyków. Złoto, które grzebano ze zmarłymi zwabiło hiszpańskich najeźdźców., którzy plądrowali groby i przetapiali kunsztowne złote przedmioty.

Wieczorem wszyscy pędzą podziwiać zachód słońca,  dopiero teraz widać jaki mur jest potężny. Jest jeszcze dominująca nad miastem twierdza San Felipe de Barajas.

Wewnątrz Bramy Zegarowej można kupić pierwsze wydania książek Gabriela Garcii Marqueza, pieszczotliwie nazywanym “Gabo”. To ważne miejsce dla niego, ponieważ stąd zobaczył świat, który zaważył na całej jego twórczości…

“Miłość w czasach zarazy” to historia miłości Florentino Arizy do Ferminy Dazy. Młodzi zostali rozdzieleni, ponieważ poeta nie był dobrą partia. Fermina wyszła za mąż z rozsądku, a Florentino czekał na nią 51 lat, 9 miesięcy i 4 dni.
Chcecie zobaczyć pod którymi arkadami Fermina odrzuciła miłość Florentina?

Więcej zdjęć, filmów i ciekawostek w nowym wpisie na blogu, zapraszam.

Z Marquezem po Cartagenie.


5/51 ocen

Powiązane wpisy

Share This

About the author

Podróżuję od kilkunastu lat, ostatnio po obu Amerykach. Od roku piszę bloga, żeby utrwalić wspomnienia a także podzielić się z innymi wrażeniami z podróży. Kolejna przygoda, bo wiele się nauczyłam i poznałam ciekawych ludzi. Poza tym podróże zyskały nowy wymiar, już na wyprawie układam sobie w myślach co napiszę i jakie zdjęcia zamieszczę. Staram się, żeby osoby które nie mają szans na dotarcie do niezwykłych i odległych miejsc doświadczyły tego co ja, nie ruszając się z domu. Zapraszam.

View all articles by Maria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.