CYPR – WIOSENNA WYCIECZKA DO CAPE GRECO

CYPR – WIOSENNA WYCIECZKA DO CAPE GRECO

Wczoraj wybrałam się na wycieczkę do Cape Greco. Mieliśmy tam jechać na początku stycznia, ale coś pokrzyżowało nam plany i… może dobrze. Niedzielny poranek przywitał nas słońcem i ciepłem. Mój znajomy przewodnik, Giorgos*, ciekawie opowiadał o mijanych miejscach, a autobus wycieczkowy mknął w kierunku Agia Napy. Agia Napa, Dyrenia i Protaras to nadmorskie miejscowości tworzące coś, co nazwałabym cypryjskim Trójmiastem, położonym na południowym wschodzie wyspy. Piasek w Limassolu jest grafitowy, często sprawia wrażenie wręcz czarnego i brudnego. Jest drobny, słony i bardzo lepki. Wracając z tutejszej plaży, zawsze czuję się brudna i na taką wyglądam, nawet po usilnych próbach spłukania niesfornych ziarenek piasku i słonej morskiej wody pod publicznymi prysznicami. Agia Napa, popularny cypryjski kurort, słynie z kolei z pięknych, lśniących złocistym piaskiem plaż. Stamtąd blisko do przylądka Cape Greco i utworzonego tam parku krajobrazowego, znajdującego się pod ochroną…

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru szlakiem Afrodyty.

Po drodze do niezwykłych nadmorskich skał podziwialiśmy przyrodę. Powietrze nasycone było intensywnym zapachem ziół, kwiatów i morskiej bryzy. Wśród kolorów dominowały zielenie, żółcie, błękity oraz beże.

:))

Doszliśmy do maleńkiego kościółka. Tam można było zejść po stromych schodkach i pooglądać nadmorskie skały.

Następnie ruszyliśmy dalej. W końcu doszliśmy do nadmorskiej restauracji. W turkusowej wodzie kąpali się turyści, a puszyste koty dopominały się smakowitych kąsków.

Po posiłku i krótkim odpoczynku poszliśmy w górę. Wracaliśmy inną trasą. Zieleń roślin kontrastowała z ceglastą barwą ziemi.

 

Przed powrotem do Limassolu odwiedziliśmy jeszcze nadmorskie groty. Pogoda dopisywała, a widoki były przepiękne.

To był cudowny dzień pełen wrażeń!

……………………………………………………………….

*z Giorgosem zwiedziłam jeszcze kilka miejsc, o których tu pisałam, m.in. zabytkowe cerkiewki w górach Troodos

(Visited 148 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

Maria Christou

Nazywam się Maria Zofia Christou. Od 2010 roku mieszkam na Cyprze, w Limassolu. Jestem współautorką dwóch przewodników Pascala po Cyprze: "Cypr [Przewodnik Lajt]" (2018) i "Cypr [Inspirator Podróżniczy]" (2018). Opublikowałam też trzy książki: "Moje długie cypryjskie wakacje" (2013), "Moja barwna cypryjska mozaika" (2016) i "Moje słoneczne cypryjskie zapiski" (2018). Znaleźć w nich można prawie wszystko, co mnie na wyspie Afrodyty zainteresowało, poruszyło i zachwyciło. Są tam m.in. informacje o zabytkach, opisy cypryjskich zwyczajów i tradycji, a nawet przepisy kulinarne... A w tle - moje życie w obcym kraju, który z każdym dniem staje mi się coraz bliższy. Moją cypryjską opowieść kontynuuję na blogu...

View all articles by Maria Christou

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.