Smak jesieni: latte o smaku dyni

Smak jesieni: latte o smaku dyni

PSL, czyli w skrócie po angielsku Pumpkin Spice Latte, to latte o smaku dyni z przyprawami, jeden z moich ulubionych smaków jesieni. O ile przez większość roku jestem kawoszem „prostym” – pijam ciemnopaloną kawę ze śmietanką half-and-half, czyli pół na pół mleko ze śmietaną (to jest gotowy produkt, niczego nie trzeba mieszać), o tyle jesienią poddaję się od czasu do czasu albo latte o smaku dyni, albo zwykłej kawie z odrobiną syropu o tym smaku – gdyż kawie smak nadaje właśnie syrop czy sos, jak kto woli.

Pumpkin spice to mieszanka przypraw wykorzystywana przede wszystkim do pieczenia placków z dyni, ale jesienią amerykański rynek spożywczy jest cały pomarańczowy od promocji najróżniejszych napojów i słodyczy o tym smaku. Przyprawa do dyni to coś jak przyprawa do piernika – jest mieszanką kilku przypraw, które składają się na unikalny ostrawo-słodkawy smak. Składa się z cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej i korzennika (allspice) lub goździka. Syrop, poza przyprawami, składa się oczywiście z cukru i pomarańczowego barwnika.

Ostatnio latte o smaku dyni robię w domu z użyciem ciemno palonej kawy przyrządzonej w kawiarce, syropu i pełnotłuszczowego spienionego mleka. Weekendowe poranki stały się jeszcze atrakcyjniejsze.

(Visited 61 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

AnetaCuse

W USA mieszkam od 1999 roku. Z wykształcenia jestem anglistką (w Polsce) i informatykiem (w USA). Pracuję jako informatyk przy wdrażaniu systemów komputerowych do zarządzania kapitałem. Interesuję się kajakarstwem, turystyką, sportem, blogowaniem i zdrowym żywieniem. Uwielbiam zwierzęta. Lubię czytać i przebywać na łonie natury.

View all articles by AnetaCuse

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.