FESTIWAL FILMOWY I FESTIWAL NAUKI

FESTIWAL FILMOWY I FESTIWAL NAUKI

1 Maja, dzień wolny od pracy… Minął gorący, słoneczny weekend, obfitujący w wiele atrakcji. W Limassolu odbywały się dwa festiwale – Festiwal Filmowy (trwający nadal, do 6 maja) i Festiwal Nauki.

Festiwale Filmowe odbywają się co roku, od 15 lat, z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Kultury oraz Teatru Rialto. W trakcie tego wydarzenia obejrzeć można filmy wyprodukowane w różnych krajach. Międzynarodowe pięcioosobowe jury wybiera trzy najlepsze filmy, nagradzane kolejno kwotami: 6000, 3000 i 1000 euro. Głównym celem Festiwalu jest wymiana kulturowa i zacieśnienie stosunków kulturalnych pomiędzy różnymi krajami.

Festiwale Nauki (o jednym z nich już kiedyś pisałam na blogu – tutaj! – i w swojej drugiej książce) zorganizowano do tej pory trzy razy, w kilkuletnich odstępach. Trzeci Śródziemnomorski Festiwal Nauki odbywał się w Starym Porcie w Limassolu. W salach i na świeżym powietrzu na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji – m. in. rozmaite wystawy, eksperymenty i wykłady. Można było kupić edukacyjne zabawki, w tym małe roboty. Głównymi tematami tegorocznego Festiwalu były:

  • Kosmos i Cypr
  • Darwinizm
  • Sztuczna inteligencja i tworzenie robotów
  • Teoria Werburga dotycząca komórek rakowych

Celem przyświecającym imprezie był szeroko pojęty rozwój wolnej myśli, wyobraźni i logicznego myślenia. Twórcy Festiwalu po raz kolejny wyszli poza laboratoria i udowodnili, że w naukowych eksperymentach mogą brać udział wszyscy, bez względu na wiek i wykształcenie.

 

(Visited 62 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

Maria Christou

Nazywam się Maria Zofia Christou. Od 2010 roku mieszkam na Cyprze, w Limassolu, nad zatoką Akrotiri. Uczę języka polskiego w państwowych centrach kształcenia dla dorosłych - Επιμορφωτικά Κέντρα. Opublikowałam dwie książki: "Moje długie cypryjskie wakacje" (2013) i "Moja barwna cypryjska mozaika" (2016). Znaleźć w nich można prawie wszystko, co mnie na wyspie Afrodyty zainteresowało, poruszyło i zachwyciło. Są tam m.in. informacje o zabytkach, opisy cypryjskich zwyczajów i tradycji, a nawet przepisy kulinarne... A w tle - moje życie w obcym kraju, który z każdym dniem staje mi się coraz bliższy. Moją cypryjską opowieść kontynuuję na blogu...

View all articles by Maria Christou

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.