Malarstwo kinetyczne

Malarstwo kinetyczne

 

10 marca odbył się w „Galerie Achtzig” w Berlinie wernisaż wystawy „Fotografia, malarstwo abstrakcyjne i figuratywne”.

Z Birgit i Rasmusem, z którym miałam przyjemność grać w teatrze w Celle :)

 

W ramach tej wystawy zaprezentowałam swój koncept na malarstwo kinetyczne. Na czym on polega?

W centrum zainteresowania wielu malarzy znajdował się konkretny moment. Chwila, na krótko przed lub po konkretnym wydarzeniu, która nie pozostawało bez znaczenia dla przedstawionych postaci. Jednym z najgenialniejszych przykładów tego konceptu jest obraz Diego Velázqueza „Panny dworskie”. Jednak świat, który nas otacza jest w ciągłym ruchu.”Panta rei”, słowa te przyświeecały mi, gdy pracowałam nad obrazami, w które postanowiłam tchnąć ruch. Moimi najnowszymi pracami nie chcę pokazać konkretnego momentu, tylko całe procesy. Poprzez różne konstelacje płótn obrazy zaczynają się poruszać.

Seria, która zadebiutowała teraz w Berlinie jest poświęcona tańcowi. Taniec nie potrzebuje języka. Stanowi część składową każdej kultury. Można nim opowiedzieć o historii, tradycjach, uczuciach. Taniec nie zna granic, zbliża ludzi. Widza nie interesuje narodowość tancerza,  tylko historia, którą właśnie opowiada. Tego nie można zawsze powiedzieć o komunikacji werbalnej.

 

Cykl otwierają obrazy, którymi uchwyciłam pewną chwilę, dopiero potem obrazy zaczynają tańczyć. W ten sposób chciałam oddać cały proces tańca. Nie zawsze możliwym jest uzyskanie żądanej figury. Tak jak ludzki szkielet ogranicza ludzkie ciało, tak i tutaj jego rolę przejmują płótna, które czasami nie pozwalają na uzyskanie pewnej pozycji.

 

„Tańczęce obrazy” to mój pomnik dla tańca jako międzynarodowej komunikacji niewerbalnej oraz dedykacja dla ludzi, którym choroba, wypadek, kalectwo, niepełnosprawność, starość nie pozwalają na aktywny udział w tej formie komunikacji. Z myślą o nich chciałam stworzyć nową formę tańca: taniec malarski.

 

Wystawę można oglądać do 12 kwietnia 2017 w „Galerie Achtzig” w Berlinie.

Więcej informacji znajdziecie na:

http://www.dianaachtzig.de/vernissagen-lesen/events/gruppenausstellung-fotografie-abstrakte-und-figurative-malerei.html

Zapraszam!

Sophie Delest

(Visited 83 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

MyArtsophia

Artystka posiadająca jednocześnie wykształcenie germanistki ze specjalnością kulturoznawstwo, tłumaczka, specjalistka w komunikacji międzynarodowej i podróżniczka. Jestem taką można by rzec „Kobietą Renesansu”. Fascynuje mnie masa rzeczy. Kocham je zgłębiać, a potem opowiadać o nich w moich pracach. Z uporem bowiem walczę o miejsce dla sztuki w naszych współczesnych, opanowanych przez komercję czasach.

View all articles by MyArtsophia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.