Wileńszczyzna Today

Wileńszczyzna Today
Kto powinien zostać Polakiem Roku na Wileńszczyźnie? Zbigniew Jedziński za unikalne poglądy na wydarzenia międzynarodowe, Julia Mackiewicz za różne „durackie” komitety pod liberastami, a może Waldemar Tomaszewski za „dużo co”? To tylko niektórzy z kandydatów w plebiscycie „Wileńszczyzny Today” – jednej z najciekawszych inicjatyw internetowych, które powstały na Wileńszczyźnie od czasów „Pulaków z Wilni”. „Wileńszczyzna Today” jest namacalnym dowodem na to, że jednak kiełkują we wspólnocie polskiej na Litwie jakieś zalążki społeczeństwa obywatelskiego, że umiemy nabijać się nie tylko z „lietuvisów”, ale i z własnych nieomylnych liderów. Oczywiście nie wszyscy umiemy, o czym świadczy fakt, że nie tylko dla kreujących się na przywódców narodowych bufonów, ale i dla części tzw. opozycji „Wileńszczyzna Today” jest nieśmieszna. Nie twierdzę, że przemawiają do mnie wszystkie dowcipy „Wileńszczyzny Today”. Notabene czasami jej redakcja i na mój temat coś ostrzejszego skreśli, ale nie widzę powodu, żeby na tę satyrę się obrażać. Widocznie z poczuciem humoru jest trochę tak jak z talentem: albo się je ma, albo nie. Łatwo jest być wesołym i dowcipnym, gdy żarty dotyczącą kogoś innego, szczególnie osoby, która jest ci nieprzyjemna, trudniej zachować poczucie humoru, gdy dotyczą ciebie. To tak jak z „Charlie Hebdo”. Łatwo było być „Je suis Charlie” w styczniu, gdy redakcję gazety rozstrzelali zamachowcy z powodu karykatur Mahometa, trudno, gdy gazeta publikuje karykatury szczątków rosyjskiego airbusa czy zmarłego nieletniego imigranta. „Wileńszczyzna Today” — to trochę takie nasze „Charlie Hebdo”. Kąśliwe, cyniczne, wkurzające, szydzące z narodowych świętości, ale bez niego wolność słowa na Wileńszczyźnie przypominałaby wolność słowa z sowieckich kawałów, że my także możemy na placu Czerwonym krzyknąć „Reagan jesteś durniem!”

Tylko prawdziwe krótkie wiadomości z Wileńszczyzny, bez polakożerczych ujadaczy i finansowania z Saugumy” — brzmi hasło reklamowe „Wileńszczyzny Today”. Podoba mi się ten inteligentny humor twórców tego fanpage’u. Twórcy „Wileńszczyzny Today” szydzą przede wszystkim z szablonów medialnej propagandy — nieprzypadkowo nazwa fanpage’u nawiązuje do propagandowej kremlowskiej telewizji anglojęzycznej Russia Today. „Wileńszczyzna Today” kpi z buńczucznych oświadczeń Waldemara Tomaszewskiego, propagandowych artykułów i manipulowania statystykami w kontrolowanych przez partię mediach, wypowiedzi poszczególnych polityków, ale też antylitewskiej i homofobicznej retoryki używanej przez polskich narodowców, tabloidyzacji lokalnych polskich mediów, parcia na szkło lokalnych celebrytów i celebrytek.

Dziś rewolucje się rozpoczynają w Internecie. W nowych mediach: Facebooku, Twitterze, Instagramie. Bardzo często też w Internecie się kończą. Nie inaczej jest też na Wileńszczyźnie. „Pulaki z Wilni”, „Ejszyszki nasze miasto”, „Wileńszczyzna Today” — to tylko niektóre polskie inicjatywy, które zmieniają nasze wyobrażenie o Wileńszczyźnie, ale też zmieniają Wileńszczyznę. To właśnie w Internecie kiełkują pomysły akcji społecznych, które następnie są realizowane w realu. To w Internecie toczą się najostrzejsze dyskusje polsko-polskie, które dopiero Polski Klub Dyskusyjny przeniósł do rzeczywistości.

Nie należy jednak z tego wyciągać wniosku, iż świat można zmienić dyskusjami internetowymi i memami. „Polityczna siła nowych mediów jest wcale niemała. Mają bowiem tę wielką moc, aby wytworzyć społeczne lepiszcze, które skleja na nowo rozbitą przez dyktaturę tkankę społeczną, i w ten sposób uwolnić rewolucyjną energię (…). Polityczne znaczenie wynalazku nowych mediów jest podobno do wynalezienia druku przed paroma wiekami. (…) Tak jak kiedyś druk tak dzisiaj nowe media stały się doniosłym instrumentem polityki. Nie mają jednak mocy demiurga, aby ją zastąpić” – uważa polski polityk Jan Maria Rokita. Internet, nowe media – to tylko bardzo dobry, ale instrument. To od nas zależy do czego go wykorzystamy: koordynowania akcji społecznych, poszukiwania informacji czy do zamieszczania filmików, zdjęć i banalnych wynurzeń na temat własnego beznadziejnego życia. Nieprzypadkowo jeden z najznakomitszych socjologównaszych czasów, prof. Zygmunt Bauman przestrzega: „Internet wesprze każdy wybór z równym spokojem. Oto ta sama, stara historia, ponownie opowiedziana: toporów można użyć do rąbania drzewa albo do ścinania głów. Wybór nie należy do toporów, lecz do tych, którzy je dzierżą. Jakiegokolwiek wyboru dokonają siepacze, toporom będzie wszystko jedno. I niezależnie od tego, jak ostre będzie ostrze, którym teraz tnie – technologia nie będzie popierała „demokracji i praw człowieka” za (ani zamiast) nas”.

Ostrze „Wileńszczyzny Today” tnie ostro i oby tak było jak najdłużej, oby nie zatraciła redakcja ani swojego zapału, ani dowcipu, ani inteligencji. Bo w naszej sytuacji humor, satyra, ironia, sarkazm – to bardzo często jedyna broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą, barbarzyństwem, nienawiścią. Znakomity i jednocześnie niezwykle kontrowersyjny rosyjski dziennikarz Aleksandr Niewzorow ostatnio napisał, iż „XXI wiek będzie albo wiekiem ISIS, albo wiekiem Charlie„. Państwo Islamskie przetrwa i bombardowania, i operacje lądowe. „ISIS nie wytrzyma tylko jednego: jeśli nad nim, nad wszystkim co jest dla niego świętością, świat będzie się śmiał, wówczas kalifat pęknie ze złości”. Te słowa pasują nie tylko do islamskich oszołomów, ale do wszystkich innych — polskich, litewskich, rosyjskich nacjonalistów, chrześcijańskich i ateistycznych fundamentalistów, szowinistów, rasistów, komunistów, autorytarnych liderów (nieważne czy rządzą państwem, partią, wspólnotą narodową czy sektą). Oni boją się tylko jednego — że świat zobaczy jak śmieszni są ci nadzy pseudokrólowie. Pomiędzy ich światem zamordyzmu i strachu I naszym światem ludzi wolnych jest jedna zasadnicza różnica — u nich nie ma I nie może być „Wileńszczyzny Today”, a u nas — jest…

(Visited 62 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

Aleksander Vile Radczenko

Aleksander Vile Radczenko (ur. 15 sierpnia 1975 w Wilnie) – litewski prawnik, podróżnik, pisarz i dziennikarz polskiego pochodzenia, działacz mniejszości polskiej, b. redaktor naczelny "Gazety Wileńskiej", autor blogu "Inna Wileńszczyzna jest możliwa": http://rojsty.blox.pl

View all articles by Aleksander Vile Radczenko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.