Perełka Lacjum

Perełka Lacjum

DSC01994pl

Wbrew pozorom najpiękniejsze miejsca to nie te powszechnie znane, ale te pozornie nieodkryte. Być może miałam szczęście, bo trafiłam do Sperlongi w połowie września, kiedy to zgiełk turystów ucichł, ale w mojej pamięci miejsce to pozostanie jako nieziemsko spokojne, gdzie szumu morza można było słuchać na przemian z tykającym na ręce zegarkiem.

Sperlonga jest miasteczkiem położonym w południowej części regionu Lacjum i jest zaliczana do najpiękniejszych „wsi” we Włoszech :) Ponadto niepozorna Sperlonga, jest dumną strażniczką historii i kryje w sobie wiele atrakcji. W latach ’50 ubiegłego wieku, podczas budowy drogi odkryto bowiem grotę, będącą częscią willi jednego z cesarzy rzymskich, Tyberiusza, a w niej wiele fragmentów rzeźb, które obecnie można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sperlondze.
Oprócz tego, na obszarze gminy znajduje się  Park Regionalny Riviera di Ulisse, do którego zaliczają się m.in. Willa Tyberiusza i Torre Capovento. Ponadto twierdzi się, że w czasach starożytnych w sąsiedztwie Sperlongi znajdowało się miasteczko Amyclae, założone przez Spartan.
Budynkiem, który od razu rzuca się nam w oczy i góruje nad plażą jest Torre Truglia, niegdyś wieża strażnicza, wzniesiona w 1532 roku, na miejscu wcześniejszej wieży rzymskiej.  Pod samą wieżę dojść można pieszo pokonując uroczy szlak prowadzący przez centrum miasteczka, a następnie scieżką prowadzącą wzdłuż wybrzeża. Gdy dotrzemy do celu, po drugiej stronie naszym oczom ukaże się natomiast malowniczy port.
Włochy kryją w sobie wiele perełek takich jak Sperlonga, w których możemy beztrosko zapomnieć się,  daleko od turystycznego zgiełku wielkich miast i jednocześnie nacieszyć oczy prawdziwie włoskim krajobrazem. Zwykło się twierdzić, że prawdziwie Włochy to te południowe, a Sperlonga położona w zasadzie pośrodku włoskiego buta zdaje się być nieśmiałym drogowskazem zachęcającym do podróży w  stronę słońca, czyli na południe.
DSC02020pl
Więcej na: www.poraarbuza.blogspot.com
(Visited 32 times, 1 visits today)

Powiązane wpisy

Share This

About the author

Karolina Romanow

Kim jestem? Z wykształcenia filologiem, z zamiłowania odkrywcą. Nie, nie świata. Przynajmniej nie do końca ;) Odkrywcą samej siebie poprzez podróże. Dlaczego wyjechałam? Trochę romantycznie za "wołaniem", bo miejsca, trochę jak ludzie, czasem nas do siebie przywołują; za głosem serca, zapachem powietrza. Wydawać by się mogło, że dużo rzeczy przeze mnie przemawia ;) Na moim blogu www.poraarbuza.blogspot.com zaczęłam od opisywania Włoch takimi jakie je widzę na co dzień, jakimi je pokochałam i jakie ciągle poznaję. Na czym skończę? Czas pokaże. I zawoła ;)

View all articles by Karolina Romanow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.